Neden Akıllı Kolej

Neden Sivil Havacılık Koleji

Havacılık sektörü, hem sivil havacılık hem de savunma amaçlı olarak güçlü bir büyüme içindedir. Son on yılda Sivil Havacılık sektöründe dünya geneli büyüme oranı yaklaşık yüzde 5 iken, sektörün Türkiye’deki büyüme oranı yüzde 9,5’tir. Yolcu sayısı, ciro ve uçak sayısı göstergelerinin tamamına göre Türkiye'de sektörün büyüme hızı dünya ortalamasının oldukça üzerindedir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü 2013 Yılı Faaliyet Raporuna göre, önümüzdeki 15 yılda Sivil Havacılık alanında Türkiye’de 150 bin, dünyada ise 600 bin yeni teknisyene ihtiyaç duyulacaktır.


Türkiye, 2001 yılından bu yana dünyada havacılık sektörünün kurallarını belirleyen dört ana otoriteden biri olan JAA’ya (Müşterek Havacılık Otoriteleri) üyedir. Bu kapsamda hem uçakların ve hava alanlarının hem de bu alanda hizmet verecek personelin yeni standartlara uygun olması zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, uluslararası yeterliliklere sahip pilot ve teknisyenlerin yetiştirilerek sektörün ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacak akredite edilmiş (uluslararası otoritelerce tanınmış) okullara yönelik ihtiyaç da artmaktadır. 


Bu nedenle sektörün nitelikli personel ihtiyacı ve dolayısıyla bu ihtiyacı karşılayacak eğitim kurumlarına olan ihtiyaç yıldan yıla artmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla, Özel Akıllı Okullar bünyesinde 2014- 2015 eğitim öğretim yılında Vecihi Hürkuş Sivil Havacılık Liseleri kurulmuştur. 


Mevcut durumda 16 şubede hizmet veren Özel Akıllı Okullar, 2016-2017 Eğitim-Öğretim döneminde, bu okullarımıza ek olarak 14 yeni okul kurmak suretiyle 30 şubeye ulaşarak Ana sınıfından Üniversiteye kadar eğitim hizmeti sunan dev bir kurumsal yapı haline gelecektir.


Özel Akıllı Okullar Vecihi Hürkuş Sivil Havacılık Liseleri olarak sizlerle öğrencilerimizin istikbali için önemli bir gelişmeyi paylaşmak istiyoruz. 


Uluslararası alanda akredite (tanınırlığı olan) bir havacılık teknisyeni belgesini edinmek için, öncelikle uluslararası akreditasyonu olan bir firmada (Türk Hava Yolları, HAVELSAN gibi) üç yıl stajyer statüsünde çalışmak ve sonrasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ve 13 ayrı konuyu içeren zorlu bir sınavı aşmak gerekmektedir. 


Teknisyenlik eğitimi sırasında ve sonrasında, teorik bilginin yanında ve en az onun kadar önemli olan uygulamalara ilişkin imkânları geliştirmek amacıyla, Türk Hava Kurumu Üniversitesi ve THK Gökçen Havacılık ile uygulama ve staj odaklı mevcut protokollerimiz kapsamı genişletilerek yenilenecektir. Vecihi Hürkuş Sivil Havacılık Liseleri, uluslararası akreditasyon, çift diploma, yurtdışı staj imkânı ve kampüste İngilizce yaşam avantajlarıyla, yüksek kalitede eğitim vermeye devam edecektir.

1. 2002 yılında 138 olan, Türkiye’de hizmet veren firmaların uçak sayısı 2015 yılında 489’a

2. 2002 yılında 377 bin olan uçak trafiği (iniş kalkış yapan uçak sayısı) , 2015 yılında 1,5 Milyona

3. 2002 yılında 34 Milyon olan yolcu trafiği , 2015 yılında 181 Milyona

4. 2002 yılında 900 Bin Ton olan yük trafiği , 2015 yılında 3,1 Milyon Tona

yükselmiştir.